O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Business v roce 2017: EET, růst úroků, uvolnění koruny

Vše nasvědčuje tomu, že rok 2017 bude na byznysové události velmi bohatý. V České republice nás po prosincovém (2016) rozjezdu EET čeká skutečně ostrý provoz elektronické evidence tržeb, zásadní změny v oblasti hypoték, pravděpodobně i uvolnění kursu koruny. Pojďme se společně podívat na podrobnosti.

Elektronická evidence tržeb


Připomeňme, že elektronická evidence tržeb se týká fyzických (OSVČ) i právnických osob, českých rezidentů i nerezidentů. EET počítá s několika výjimkami, kam mají patřit nahodilé příjmy, prodejní automaty, MHD apod. Zavedení zákona je postupné: Nejdříve (od prosince 2016) pro osoby poskytující stravovací a ubytovací služby, poté v roce 2017 (od 1. března) pro osoby podnikající v maloobchodě a velkoobchodě. Další budou následovat od března a června 2018.

Nyní je již zřejmé, že EET je realitou a minimálně ti, kterých se dotkne v roce 2017 by se na ni měli začít co nejdříve připravovat. Pro bližší informace doporučujeme tento článek Jak na EET zdarma nebo levně a samozřejmě i oficiální web elektronické evidence tržeb.

Změny v oblasti hypoték

ČNB se rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték komerčními bankami. Došlo ke snížení maximálních hodnot takzvané LTV (Loan to value, tedy poměr objemu úvěru k hodnotě nemovitosti). Od října 2016 byl snížen na 95 % a od 1. 4. 2017 pak na 90 %. Mění se i doporučený poměr úvěrů pokrývajících 80-90% hodnoty nemovitosti vůči ostatním úvěrům.

Co to znamená v praxi? Omezení hypoték, které pokrývají příliš velkou část prodejní ceny nemovitosti. Přidejme k tomu i zpřísnění pravidel pro hodnocení klientů i uvolnění možností pro předčasné splácení hypoték a výsledkem zřejmě bude omezení dostupnosti hypotéčních úvěrů a zvýšení úroků.

Někteří developeři upozorňují, že investoři nekupují jen byty na pronájem, stále častěji také spekulují na růst ceny. K tomu dochází již řadu měsíců, a to kvůli omezení výstavby v Praze způsobeném (ne)činností úřadů.

Podle společnosti Central Group investoři mnohdy nakoupí byt v době zahájení výstavby projektu, kdy developeři obvykle nastaví nižší ceny, a počkají si na dokončení, kdy už se obvykle byty prodávají dráž. Běžný může být výnos v řádu vyšších statisíců během jednoho roku. Samozřejmě jen za předpokladu, že je developer solidní a nabízené byty skutečně za uvedenou cenu nejen nabízí, ale také skutečně prodává a postaví. Což bohužel už není pravidlem.

Central Group uvádí, že nyní tvoří nákupy na investici za účelem tržního pronájmu nebo uložení peněz či spekulace na růst ceny dlouhodobě více než 20 procent v závislosti na konkrétní lokalitě. U cenově velmi dostupných projektů v lokalitách zajímavých pro pronájem dosahuje tento podíl i 30 procent. Naopak u lokalit spíše rodinného bydlení klesá i pod deset procent.

Růst ekonomiky i inflace, uvolnění kurzu české koruny

Podle ČNB lze čekat, že se inflace bude dále zvyšovat a na horizontu měnové politiky mírně přesáhne 2% cíl, k němuž se pak bude během roku 2018 navracet shora. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, tak dle prognózy dojde počínaje polovinou příštího roku. Pokračující ekonomický růst povede ke zvýšení dynamiky mezd, míra nezaměstnanosti bude klesat již jen lehce.

Ekonomiku nadále podporují uvolněné měnové podmínky, nízké ceny ropy i rostoucí zahraniční poptávka. V příštích dvou letech podle ČNB česká ekonomika poroste obdobným tempem jako letos. Na jedné straně se obnoví zvyšování investic, ale na druhé straně bude růst domácí ekonomiky poněkud brzděn přechodným zpomalením zahraniční poptávky a posléze i méně uvolněnými měnovými podmínkami po ukončení kurzového závazku České národní banky.

Bankovní rada v listopadu 2016 znovu konstatovala, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Bankovní rada přitom i nadále vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017.


(5. 12. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Byznys v roce 2017: Co nás patrně čeká a nemine

Období kolem konce jednoho roku a začátku roku nového je vždy jednak časem bilancování, jednak časem pohledů do budoucna. A...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:





Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2900)